Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Colectă pentru nevoiași în Arhiepiscopia Alba Iuliei
În perioada 5-20 decembrie, Arhiepiscopia Alba Iuliei organizează colecta „«Faptele credinței» - dăruiește bucurie celor nevoiași!”, cu scopul de a oferi sprijin copiilor, vârstnicilor sau persoanelor cu dizabilități care se confruntă cu probleme sociale.
Conform Arhiepiscopiei Alba Iuliei, colecta se realizează în toate parohiile eparhiei, la bisericile parohiale, la sediile protopopiatelor sau la Centrul eparhial, unde pot fi aduse produse alimentare, donații financiare, medicamente sau rechizite școlare, care vor fi distribuite așezămintelor sociale sau persoanelor nevoiașe din parohii. Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Alba Iuliei administrează o rețea de servicii sociale în care sunt ocrotiți peste 1.000 de copii; 610 persoane vârstnice primesc îngrijire, alături de 354 persoane cu dizabilități, iar 95 de persoane adulte sunt găzduite în patru adăposturi de noapte.



.jpg)