Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Confecționare de mărțișoare și felicitări la o parohie din Italia
În cadrul programului „Mărțișor pentru cei dragi”, ce s-a desfășurat în perioada 15-17 februarie, copiii din Parohia Ortodoxă Românească „Sfânta Lucia” din Veneția, Italia, au participat la atelierele de confecţionat mărţişoare, felicitări şi obiecte specifice lunii martie și implicit primăverii. Totodată, copiii pregătesc și programe artistice şi religioase, precum şi activităţi social-filantropice.
Mărţişoarele, felicitările şi obiectele create de ei vor fi oferite doamnelor și domnișoarelor din comunitate, iar o parte din ele vor fi puse în vânzare cu ofertă liberă la pangarul bisericii, se arată pe site-ul episcopia-italiei.it.
Din veniturile realizate din vânzarea acestora vor fi ajutaţi copiii și persoanele în dificultate atât din parohie, cât și din țară.



.jpg)