Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Daruri pentru pacientele şi angajatele de la Centrul „Sfântul Nectarie” din Bucureşti
Este cunoscut faptul că martie este luna speranței și a bucuriei. În acest sens, pentru a sărbători Ziua Internațională a Femeii, voluntarii de la Paraclisul Catedralei Naționale au vizitat Centrul de îngrijiri paliative „Sfântul Nectarie” din București, oferind daruri angajatelor și pacientelor. Toate doamnele prezente au primit flori din partea vizitatorilor, iar angajatelor centrului li s-au oferit și articole de încălțăminte. De asemenea, voluntarii au fost însoțiți de un renumit hairstylist, Cristina Grama, care a adus pacientelor multă bucurie, înfrumusețându-le chipul. Adriana Căruntu, directorul centrului, a mulțumit voluntarilor care s-au organizat din timp pentru a aduce tuturor un moment de bucurie. Recunoștința a fost mare atât pentru darurile primite, cât și pentru tratamentul oferit de doamna Cristina Grama. Dănuț Prună, coordonatorul voluntarilor, a afirmat: „Faptul că am venit aici a însemnat foarte mult atât pentru personalul centrului, cât și pentru pacienți. Personalul este cel care se jertfește, cei care oferă aceste îngrijiri fiind îngerii păzitori ai pacienților. Ei sunt alături de cei suferinzi, dar și de aparținători, de familiile acestora”. Angajatele și pacienții au primit și iconițe ale Maicii Domnului. Acțiunea face parte din campania „Implică-te! Împreună reușim mai mult!”.



.jpg)