Parohia Zlătari, Protopopiatul Sector 3 Capitală, a oferit joi, 4 decembrie, cu prilejul sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, daruri pentru copiii Şcolii Gimnaziale Speciale „Sfântul Nicolae” din Bucureşti. Pentru al nouălea an consecutiv, prin purtarea de grijă a preoţilor slujitori de la această parohie, precum şi prin dărnicia mai multor persoane din Comitetul şi Consiliul parohial și a celor care participă cu regularitate la slujbele de la Biserica Sfântului Ciprian de pe Calea Victoriei, peste 200 de copii cu nevoi speciale de la Şcoala Profesională Specială „Sfântul Nicolae” au primit daruri ce au constat în: rechizite (acuarele, creioane cerate, creioane colorate, coli colorate, cartoane colorate, lipici, hârtie creponată, plastilină etc.), jocuri educative (puzzle, cuburi, mingi, jetoane), dulciuri și decorațiuni de Crăciun.
Daruri pentru profesorii şi actorii pensionari din Bălţi
Marţi, 25 mai 2021, Preasfințitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, a vizitat Universitatea de Stat „Alecu Russo” şi Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”, unde a oferit daruri pentru pensionarii de la cele două instituţii culturale din Bălţi, transmite Biroul de presă al eparhiei.
Ierarhul a spus că prin aceste acţiuni Episcopia de Bălţi doreşte să transmită un mesaj de mulţumire către cei „care prin jertfa lor ne-au făcut viaţa mai frumoasă, ne-au învăţat sau ne-au transmis de pe scenă lecţii de viaţă, aşa cum este ea, îndemnându-ne să fim mai buni, mai generoşi, mai atenţi la cei de lângă noi şi la problemele cu care se confruntă ei. În această perioadă pascală am dorit să transmitem, măcar către un număr mic de profesori şi actori, că ei nu au fost uitaţi şi că jertfa lor, de o viaţă, nu a fost în zadar”. Doamna conf. univ. dr. Lidia Pădureac, prim-prorectorul Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, a mulţumit pentru daruri şi a menţionat că darurile, cu siguranţă, le vor fi de mare folos profesorilor, care vor beneficia de ele, şi a mulţumit Episcopiei de Bălţi pentru grija arătată faţă de profesorii pensionari.
Doamna Onorina Tănase Burlacu, directorul Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” din Bălţi, de asemenea, a mulţumit Episcopiei de Bălţi pentru daruri, menţionând că este un mare ajutor pentru colegii din teatru.
Gestul de filantropie pentru profesorii şi actorii pensionari din Bălţi a fost posibil cu ajutorul părintelui arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din Arhiepiscopia Iaşilor.





