Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Final de campanie de donare de sânge în Arhiepiscopia Târgoviștei
În Arhiepiscopia Târgoviștei s-a încheiat a doua parte a campaniei „Donează sânge, salvează o viață!”, în cadrul căreia 213 persoane au donat 97 de litri de sânge.
Campania s-a desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, Mitropolit onorific și Exarh patriarhal, în perioada 21 octombrie - 11 noiembrie 2024, la aceasta participând credincioși din parohii ale protoieriilor Titu, Găești și Pucioasa, județul Dâmbovița, care au dorit să-și manifeste astfel sprijinul pentru semenii lor aflați în nevoie, dar mai cu seamă să ofere o mărturie de filantropie creștină.
În Arhiepiscopia Târgoviștei, această campanie de donare de sânge se desfășoară în fiecare an, în două etape. În prima parte a acestui an au participat 248 de persoane din cadrul protoieriilor Târgoviște Nord și Târgoviște Sud, fiind donați 112 litri de sânge, ne-a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)