Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Hrană pentru persoane nevoiașe din Arhiepiscopia Aradului
Arhiepiscopia Aradului, cu sprijinul unui crescător de găini în regim free range din Nădlac, județul Arad, a distribuit în jur de 1.300 de ouă pentru diferite persoane care au necesitat ajutor în ultima perioadă și unei cantine sociale din județ, se arată pe arhiepiscopiaaradului.ro.
„În urma donației, am reușit să vizităm mai multe familii nevoiașe aflate în evidența centrului de incluziune socială. De acest dar au beneficiat și cele 135 de persoane ajutate de Cantina socială «Sfântul Ierarh Nicolae» a Arhiepiscopiei Aradului. Acestea primesc zilnic, de luni până vineri, o masă caldă constând din două feluri principale”, a transmis Geanina Ștefănuț, asistent social în cadrul Sectorului social al Arhiepiscopiei Aradului.



.jpg)