Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Ierarhul Hușilor a vizitat șantierele unor case ale victimelor inundațiilor
În după-amiaza zilei de duminică, 8 decembrie 2024, după Sfânta Liturghie oficiată în Parohia Țuțcani, Preasfințitul Părinte Episcop Ignatie, însoțit de părintele protopop Andrei Mereuță, a mers în Parohia Epureni, pentru a vizita stadiul lucrărilor la patru case ridicate de Episcopia Hușilor în această localitate.
Asociația „Filantropia Ortodoxă” a Episcopiei Hușilor construiește în Epureni 4 case noi, după ce locuințele acestor familii au fost afectate iremediabil de inundațiile din luna septembrie a acestui an.
De asemenea, case în diferite stadii de construcție și restaurare sunt și în localitățile Docăneasa, Zorleni și Grivița.



.jpg)