Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Instituții sociale ajutate de parohii din Dâmbovița
Centrul de criză pentru persoane cu dizabilități și Centrul „Floarea Speranței”, din orașul Pucioasa, județul Dâmbovița, au fost ajutate joi, 25 iulie, de Arhiepiscopia Târgoviștei, prin intermediul parohiilor: Moțăieni II, Pietroșița II, Pietroșița III, Podurile- Pucioasa și Priboiu. Ambele instituții sociale au primit produse igienico-sanitare și de papetărie, prin intermediul preoților și al unor tineri din comitetele de tineret parohiale. Acțiunile filantropice fac parte din proiectul inițiat de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, de sprijinire a instituțiilor sociale din județul Dâmbovița, ne-a transmis Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.



.jpg)