Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Militarii lugojeni, în sprijinul vârstnicilor
Militarii Batalionului 183 Artilerie Mixtă „General Ion Dragalina” din Lugoj, județul Timiș, îi au în grijă zilele acestea și pe veteranii de război ori urmași ai acestora din urbea lugojeană. Au fost vizitați, la inițiativa comandantului Garnizoanei Lugoj, locotenent-colonelul Robert Călin Pioară, veteranul nonagenar Nicolae Streian, erou al luptelor de la Păuliș, și doamna Maria Mioc, văduva veteranului Constantin Mioc. Cele două persoane au primit din partea militarilor hrană caldă, precum și produse alimentare de bază, dar și de igienă și protecție sanitară.



.jpg)