Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în cursul lunii iunie 2026, în Parohia „Sfântul Gheorghe” din orașul Nehoiu, județul Buzău, s-a desfășurat a doua acțiune de donare de sânge din acest an, intitulată „Donează! Gestul tău contează!”, care se înscrie în campania națională „Donează sânge, salvează o viață!” a Patriarhiei Române.
Opt umidificatoare pentru Spitalul TBC din Arad
În baza parteneriatului dintre Fundația Universitară „Vasile Goldiș” din Arad şi Arhiepiscopia Aradului, au fost achiziţionate şi donate către Secţia ATI a Spitalului TBC din Arad 8 umidificatoare, accesorii la cele 8 sisteme de ventilaţie şi monitorizare respiratorie, donate în urmă cu câteva zile.
Aparatele au fost preluate de către directorul medical Mircea Onel de la cele două instituţii donatoare reprezentate de conf. dr. Paul Freiman, preşedintele Senatului UVVG, şi pr. Gheorghe Gligor, consilier social al Arhiepiscopiei Aradului.



.jpg)