„În vremea aceea au stat în loc șes Iisus, mulțime multă de ucenici ai Săi și mulțime mare de popor din toată Iudeea, din Ierusalim și de pe țărmul Tirului și al Sidonului, care veniseră să-L asculte
Peste 100 de copii în taberele de la Izvoare
În perioada 19-21 august 2019, în Parohia Izvoare din Protopopiatul Piatra Neamţ a avut loc „Tabăra de vară din curtea bisericii”. Cei 60 de copii cu vârste cuprinse între 6 şi 15 ani au luat parte la ateliere de iconografie, confecţionat brăţări şi cruciuliţe, muzică şi spiritualitate, dans şi sport, prim ajutor şi de orientare în natură.
Programul taberei i-a adunat pe tineri la rugăciunile de dimineaţă şi de seară, oficiate alături de voluntarii parohiei, care i-au îndrumat în toate activităţile celor trei zile.
Concursul de bătut toaca a fost foarte apreciat, participanţii fiind extrem de receptivi la deprinderea obiceiului străvechi şi la înţelegerea rostul lui în cult. Cununa activităţilor a fost tradiţionalul foc de tabără, la care atât cei mici, cât şi cei mari au împletit dansul şi cântecul într-o notă plină de armonie şi nădejde în viitoare împliniri.
„Tabăra de vară din curtea bisericii” este al doilea eveniment misionar al verii, după „Tabăra din pridvorul satului”, organizată în perioada 8-10 iulie 2019 alături de echipa de voluntari a Departamentului Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iaşilor, pentru 70 de copii şi tineri din Izvoare şi Piatra Neamţ. (Pr. Romeo Gheorghe Leonte)



