„Zis-a Domnul către ucenicii Săi: Toate Mi-au fost date de către Tatăl Meu și nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul
Rugăciuni pentru victimele de la Colectiv, la Cimitirul Şerbăneşti din Bacău
În după-amiaza zilei de 30 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim a sfinţit Aşezământul social-filantropic „Sfânta Treime“ din Parohia Şerbăneşti, Protopopiatul Bacău. Revenit în eparhie după ce, în dimineaţa aceleiaşi zile, a slujit Dumnezeiasca Liturghie şi a săvârşit slujba de resfinţire a bisericii din cimitirul Parohiei Cristeşti (Protopopiatul Paşcani), ierarhul Eparhiei Romanului şi Bacăului a binecuvântat spaţiul consacrat ajutorării copiilor şi tinerilor construit sub coordonarea preotului paroh Adrian Ghinea, în Parohia Şerbăneşti. După aceasta, IPS Ioachim s-a îndreptat spre cimitirul aflat în apropierea aşezământului, unde s-a rugat pentru victimele de la Colectiv. Slujba de pomenire a fost urmată de binecuvântarea ofrandelor (haine, jucării, alimente) pe care Parohia Şerbăneşti le va împărţi mai multor centre sociale şi persoanelor defavorizate din judeţul Bacău.



.jpg)