„În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii
Mănăstirea Vodiţa şi-a serbat hramul
Joi, 8 septembrie, cu prilejul sărbătorii „Naşterea Maicii Domnului”, Mănăstirea Vodiţa şi-a serbat hramul. Evenimentul a început de miercuri seara, prin săvârşirea slujbei de Priveghere. În dimineaţa zilei de joi, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a oficiat Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. Cântarea liturgică a fost asigurată de o parte din membrii Corului episcopal „Kinonia”.



.jpg)