„În vremea aceea mergea Iisus într-o zi de sâmbătă printre semănături, iar ucenicii Lui au flămânzit și au început să smulgă spice și să mănânce. Văzând aceasta, fariseii au zis Lui: Iată, ucenicii
Vechea cetate a Severinului, inaugurată
Sâmbătă, 26 septembrie, de la ora 11:00, a avut loc momentul festiv al deschiderii cetăţii Severinului. Astfel, un sobor de preoţi, delegaţi ai PS Părinte Episcop Nicodim, a săvârşit o slujbă de Te Deum, iar Corul ,,Kinonia” al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a interpretat câteva piese corale. Cu prilejul evenimentului `Toamna Severineană” au loc nenumărate manifestări culturale, educative şi muzicale.



.jpg)