Autoritățile elene au prezentat oficial rezultatele celei mai recente etape a amplului program de restaurare a Partenonului, considerat unul dintre cele mai importante simboluri ale civilizației grecești și ale
Codul galben de caniculă se prelungeşte
Administraţia Naţională de Meteorologie a anunţat astăzi prelungirea şi pentru următoarele două zile a atenţionării cod galben de caniculă pentru toate regiunile ţării, când temperaturile vor atinge frecvent 35 - 37 de grade Celsius.
Potrivit ANM, începând de astăzi după-amiază, dar şi pe parcursul zilelor de luni, 14 iunie, şi marţi, 15 iunie, vor fi manifestări de instabilitate atmosferică îndeosebi în zonele de deal şi de munte.
De asemenea, în intervalul menţionat, indicele temperatură - umezeală (ITU) va atinge şi depăşi pragul critic de 80 de unităţi, după orele prânzului, în toate regiunile ţării, în Oltenia, în Muntenia, în sudul Moldovei şi în partea continentală a Dobrogei.



.jpg)