Autoritățile elene au prezentat oficial rezultatele celei mai recente etape a amplului program de restaurare a Partenonului, considerat unul dintre cele mai importante simboluri ale civilizației grecești și ale
Două zile caniculare
ANM a emis o avertizare cod galben de caniculă, valabilă miercuri şi joi în Argeş, Bacău, Brăila, Buzău, Călăraşi, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Galaţi, Giurgiu, Ialomiţa, Iaşi, Mehedinţi, Olt, Prahova, Tulcea, Teleorman, Vâlcea, Vrancea, Vaslui şi municipiul Bucureşti.Temperaturile maxime vor depăşi frecvent 35 de grade, iar pe arii restrânse, chiar 37-38 de grade. Disconfortul termic va fi accentuat, cu indicele temperatură-umezeală (ITU) peste pragul critic de 80 de unităţi, iar nopțile temperatura aerului nu va coborî sub 20 de grade.
(Cristina Zamfirescu)



.jpg)