Ministerul Apărării Naţionale (MApN) semnalează, pe platforma Inforadar, dezinformări apărute în spaţiul public care reiau naraţiunile unor presupuse demersuri pe care autorităţile statului le-ar face pentru
Prețuri plafonate încă 3 luni la electricitate și încă un an la gaze
Actualele măsuri de plafonare și compensare a preţurilor la energie care expiră la 31 martie 2025 vor fi prelungite, dar diferențiat: cu 3 luni la energie electrică - până la 30 iunie 2025, şi cu un an la gaze naturale - până la 31 martie 2026, prevede un proiect de ordonanță de urgență. De asemenea, până la 15 iunie 2025 va fi finalizată o metodologie de identificare a consumatorilor vulnerabili de energie, pentru care se vor stabili măsuri sociale sau de sprijin financiar.
Ministerul Energiei a publicat vineri proiectul de Ordonanţă de Urgenţă privind prelungirea plafonării preţurilor la energie electrică până la 30 iunie 2025 şi a celor la gaze naturale până la 31 martie 2026. Astfel, la energie electrică vor fi menţinute până la finele lunii iunie 2025 cele trei plafoane maxime de preţ, de 0,68 lei/kWh, 0,80 lei/kWh şi 1,3 lei/kWh, cu TVA inclus, în funcţie de consum, în timp ce la gaze naturale rămân în vigoare până la 31 martie 2026 prețurile plafonate la 0,31 şi 0,37 lei/kWh, cu TVA inclus.
O altă prevedere vizează efectuarea de plăţi către furnizorii de energie în valoare de 50% din valoarea solicitată în termen de 10 zile lucrătoare de la data depunerii cererii de decontare, urmând ca diferenţa să se plătească la 10 zile de la primirea notificării din partea Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei. De asemenea, furnizorii de gaze naturale și producătorii de energie termică vor avea obligaţia constituirii unui stoc de gaze naturale, pentru asigurarea continuităţii şi siguranţei în alimentarea clienţilor săi finali, de minimum 90% din capacitatea de înmagazinare a depozitelor subterane la nivel naţional.
Prin proiect se instituie şi obligaţia pentru producătorii de gaze naturale care desfăşoară atât activităţi de extracţie, cât şi activităţi de vânzare a gazelor de a livra, cu preţul de 120 lei/MWh, cantităţile necesare, într-o anumită ordine de prioritate, fie pentru constituirea stocului minim, fie pentru consumul curent al clienţilor casnici, fie pentru consumul producătorilor de energie termică sau pentru consumul tehnologic. De asemenea, proiectul prevede continuarea plăţii unei contribuţii la Fondul de Tranziţie Energetică și, cu scopul creşterii transparenţei pieţelor centralizate de energie, introduce obligaţii de publicare a indicilor de preţ pentru produsele standard tranzacţionate pe pieţele centralizate de energie.
„Dacă nu am lua în calcul măsura prelungirii mecanismului de sprijin, ne-am asuma riscul unei posibile creşteri accelerate ale costurilor cu energia pentru populaţie şi mediul economic de la 1 aprilie 2025”, a motivat săptămâna trecută decizia de continuare a schemei de plafonare ministrul energiei, Sebastian Burduja. Sunt „măsuri tranzitorii pentru o piaţă mai transparentă, mai lichidă şi mai stabilă”, a notat oficialul pe reţeaua de socializare. (C. Z.)