Ajunsă la cea de-a 25-a ediţie, „Parada Clătitelor” de la Moneasa, judeţul Arad, se va desfăşura pentru prima dată timp de trei zile, între 24 și 26 iulie 2026, iar toate cele peste 1.000 de locuri de
Ziua Armatei României
Armata României și-a sărbătorit ieri ziua printr-o serie de manifestări organizate în principalele garnizoane de pe teritoriul naţional și în străinătate, informează Biroul de presă al Ministerului Apărării Naționale.
În Bucureşti, în perioada 17-24 octombrie s-a desfășurat campania „Ziua Armatei României în şcoli”. La Mormântul Ostaşului Necunoscut din Parcul Carol au avut o loc ceremonie militară și un miniconcert de muzică de fanfară susţinut de către Muzica militară a Brigăzii 30 Gardă „Mihai Viteazul”, un spectacol folcloric și expoziţii. Seara, soldații s-au retras cu torţe, pornirea fiind de la Monumentul Ostaşului Necunoscut.



.jpg)