Digitalizarea sănătății nu mai aparține viitorului, ci face deja parte din viața de zi cu zi. Programările online, consultațiile la distanță, aplicațiile pentru monitorizarea stării de sănătate, dosarele me
Conferință dedicată medicinei militare
Medicii militari români participă în aceste zile la cea de-a VII-a ediţie a Conferinţei Zilele Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central „Dr. Carol Davila”. Cu acest prilej, comandantul unităţii medicale, Florentina Ioniţă Radu, a anunţat că Spitalul Militar Central va avea în viitorul imediat cel mai nou şi performant sistem integrat de medicină nucleară dintr-un spital public. „În momentul în care acest centru va fi funcţional, va fi primul centru dintr-un spital public care se va adresa masei largi a publicului, motiv pentru care sperăm ca, în cel mai scurt timp, pacienţii care au afecţiuni oncologice şi afecţiuni cardiovasculare ce se pretează la a fi investigate cu această nouă metodă imagistică să se adreseze Spitalului Militar Central”, a explicat comandantul Spitalului Militar Central, potrivit Agerpres.



.jpg)