„În vremea aceea, trecând Iisus, a văzut pe Levi al lui Alfeu șezând la vamă și i-a zis: Urmează-Mi! Iar el, ridicându-se, I-a urmat. Și, când ședea El în casa lui Levi, mulți vameși și păcătoși
Istorii cu tâlc: Cum îi ajută Preasfânta Fecioară Maria pe săraci
Părinţii povesteau despre avva Leontie Cilicianul că era un călugăr vestit care, timp de 45 de ani, nu a părăsit biserica închinată Preasfintei Fecioare Maria. Dacă vedea vreun sărac, îi dădea de pomană cu mâna lui, dacă era orb. Dacă acela avea vedere, îi punea pomana în faţă, sau pe jos, sau pe treptele bisericii.
Un bătrân l-a întrebat: – De ce, părinte, nu dai pomana din mâna ta? – Iartă-mă, a răspuns el, dar nu sunt eu cel care dau, ci Stăpâna mea, Născătoarea de Dumnezeu, care mă hrăneşte şi pe mine şi pe ei. (după Ioan Evcrata, Limonariu)





