Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Începutul Postului Mare la românii din Vârșeț, Serbia
În prima zi din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Ieronim, Episcopul Daciei Felix, a slujit la Catedrala Episcopală „Înălțarea Domnului” din Vârșeț, Serbia. Preasfinția Sa a oficiat slujba Pavecerniței Mari în cadrul căreia s-a citit prima parte din Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, rânduială liturgică specifică primei săptămâni din Postul Sfintelor Paști.
Cu acest prilej, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a evidențiat credincioșilor prezenți faptul că începutul Postului Mare, cu salba de slujbe specifice perioadei prepascale, constituie un ales prilej de meditație duhovnicească și pocăință, pentru că trezește în interiorul fiecăruia atât conștiința propriei stări păcătoase, cât mai ales dorul după întâlnirea și unirea cu Dumnezeu.



.jpg)
