Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Liturghie arhierească la catedrala ortodoxă românească din Paris
În Duminica a 3-a după Pogorârea Sfântului Duh, IPS Părinte Iosif, Mitropolitul ortodox român al Europei Occidentale și Meridionale, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail” din Paris, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, ierarhul a tâlcuit înțelesurile pericopei evanghelice (Matei 6, 22-33), explicând credincioșilor prezenți importanța căutării lui Dumnezeu și a rânduirii vieții noastre după învățătura Mântuitorului Hristos: „Această duminică, a treia după Rusalii, este numită și Duminica lepădării de toate grijile lumești sau Duminica grijilor vieții, pentru că Evanghelia pe care o citim astăzi ne pune în față obiectivul vieții noastre, dar și drumul anevoios al lepădării de griji. Această cuvântare cuprinsă în ceea ce noi numim «Predica de pe munte» ne arată că pe toate cele necesare vieții le vom primi dacă, spune Hristos Domnul, mai întâi vom căuta Împărăția cerurilor”.



.jpg)
