Duminică, 21 iunie, după Sfânta Liturghie, comunitatea Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului” și „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Luxemburg a sărbătorit anticipat Ziua Iei Românești printr-un eveniment dedicat tradițiilor, identității și valorilor românești păstrate cu dragoste departe de țară, conform mitropolia-ro.de. Momentul festiv a fost deschis prin recitalul susținut de corul copiilor și corul adulților parohiei, pregătite cu multă dăruire de profesoara Adriana Mitu. La eveniment a participat şi ambasadorul României în Luxemburg, Livia-Alexandrina Russu.
Lucrările la Centrul bisericesc ortodox românesc din München continuă
În perioada pandemiei nu s-au sistat lucrările la Centrul bisericesc ortodox românesc din München al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului. Biserica așezământului este aproape finalizată, la momentul actual lucrându-se la finisaje și alte elemente de înfrumusețare. „Cu ajutorul lui Dumnezeu, lucrările de finisaj exterior şi zugrăvire la biserica aşezământului au fost aproape finalizate. Acum va începe placarea cu piatră a bazei acesteia, respectiv configurarea băncii perimetrale, pentru oamenii veniţi să găsească odihnă trupească şi sufletească. Biserica se va transforma astfel tot mai mult într-o mamă ocrotitoare. Dumnezeu să binecuvânteze osteneala şi jertfa tuturor celor implicaţi şi să rânduiască lucrarea de mântuire pentru generaţii în această biserică”, a transmis Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.



.jpg)
