Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei, a săvârșit duminică, 12 iulie, Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor Parohiei ortodoxe româneşti „Nașterea Maicii Domnului” (Protopopiatul Piemonte II), păstorită de părintele paroh Cătălin Mandici, conform episcopia-italiei.it. În cadrul Sfintei Liturghii, teologul Alexandru Vasluianu a fost hirotonit întru diacon de ierarh, pe seama Parohiei ortodoxe româneşti „Sfântul Mucenic Lavrentie, arhidiaconul” din localitatea Alba. La finalul slujbei, în semn de prețuire pentru activitatea pastoral-misionară, socială și pentru susținerea comunității, Preasfințitul Părinte Siluan a acordat Ordinul „Sfântul Dionisie Exiguul” diaconului Constantin Rujuc. De asemenea, preoteasa Doina Mandici, soția părintelui paroh, și diaconița Denisia Gabriela Rujuc, soția diaconului Constantin Rujuc, au primit Ordinul „Sfântul Dionisie Exiguul” pentru mireni.
Mihai Eminescu comemorat la Montreal, Canada
În data de 15 ianuarie a acestui an, Mihai Eminescu a fost comemorat și la Montreal. În cadrul evenimentului, Preasfințitul Părinte Ioan Casian, Episcopul ortodox român al Canadei, a depus o coroană de flori și a săvârșit slujba Parastasului pentru odihna sufletului marelui poet.
Ziua Culturii Naționale a fost marcată, de asemenea, prin intermediul recitării unor poezii precum: „Rugăciune”, „Glosă” sau „Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie”, de către prof. Dan și Dana Agrigoroaie și ing. Dan Constantin Mieilă, președintele Comunității Românilor din Monteregie (QC).
Ierarhul a fost însoţit de protos. dr. Maxim Morariu, eclesiarhul Catedralei Episcopale „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe și Sfinții Mucenici Epictet și Astion” din Saint-Hubert, și de vicepreședintele Consiliului parohial al catedralei, Cristian Geagiu. „După cum a ținut să arate primul ierarh al românilor de pe meleagurile canadiene, evenimentul face parte dintr-o suită de manifestări organizate de Episcopia Ortodoxă Română a Canadei în aceste zile pe întreg teritoriul acestei țări, cu scopul de a conserva identitatea românească și de a-i ajuta pe cei de aici să redescopere actualitatea mesajului și a gândirii celui mai mare poet român”, ne-a transmis protos. Maxim Morariu.



.jpg)
