„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Activităţi filantropice dedicate Crăciunului în Eparhia Iaşilor
Biroul de Asistenţă Socială „Diaconia“ al Arhiepiscopiei Iaşilor derulează în această perioadă o acţiune filantropică îndreptată spre oamenii nevoiaşi, în cadrul proiectului „Naşterea lui Hristos, bucuria sărbătorii“. În cadrul acestui program, în jur de 60 de familii care se confruntă cu o situaţie materială precară primesc pachete cu alimente de bază pentru a se bucura astfel alături de cei dragi pe parcursul sărbătorii Crăciunului. „Am dorit ca prin intermediul acestui proiect, derulat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, să aducem bucurie familiilor monoparentale sau cu mulţi copii. S-au oferit alimente nelipsite de pe masa fiecărei familii“, a spus pr. Valentin Mâncă, din cadrul Biroului de Asistenţă Socială „Diaconia“ al Arhiepiscopiei Iaşilor, care a menţionat că la nivelul protopopiatelor din Eparhia Iaşilor se desfăşoară activităţi similare, pentru a veni în întâmpinarea nevoilor familiilor nevoiaşe. (C. C.)



.jpg)
