„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Ajutor pentru persoanele fără adăpost la Craiova
În această perioadă, persoanele fără adăpost din oraşul Craiova pot beneficia de cazare şi masă la Centrul "Sfântul Vasile cel Mare", aflată sub oblăduirea Asociaţiei "Vasiliada", ONG patronat de Arhiepiscopia Craiovei. Diaconul Sorin Pîrvulescu, coordonatorul centrului, a spus în acest sens că, până în prezent, deja au fost cazate mai multe persoane. "De când au început să scadă temperaturile, în cadrul centrului au fost aduse de către poliţia locală şi echipajele de salvare peste 10 persoane fără adăpost. Majoritatea dintre cei care au fost aduşi la noi au fost găsiţi în stradă, pe raza municipiului Craiova, şi prezentau diferite afecţiuni cauzate de gerul de afară", a spus diaconul Sorin Pîrvulescu. Centrul social "Sfântul Vasile cel Mare" din Craiova a fost înfiinţat acum doi ani, în urma unui parteneriat încheiat între "Vasiliada" şi Primăria municipiului Craiova.



.jpg)
