Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Binecuvântare la începutul anului universitar la Alba Iulia

Binecuvântare la începutul anului universitar la Alba Iulia

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Oana Rusu - 03 Oct, 2020

Înaltpreasfințitul Părinte Arhi­episcop Irineu a fost prezent joi, 1 octombrie, la Catedrala Arhiepiscopală din Alba Iulia, unde a săvârșit slujba de Te Deum, după care a rostit un cuvânt de învățătură cu prilejul înce­perii noului an universitar.

„Noul an universitar se deschide la 1 octom­brie, când Biserica noastră prăznuiește Acoperământul Maicii Domnului. Ea, Stăpâna cerească, este un model sublim de virtute, pentru că în sufletul ei, ca într-o grădină minunată, au odrăslit garofița smereniei, crinul curăției și trandafirul iubirii. Aceste valori spirituale sunt foarte necesare pentru asanarea societății actuale, stigmatizată de convulsii, de tensiune și de răsturnarea ordinii valorilor. Fiți așadar harnici și perse­verați pe linia formării voastre intelectuale și morale, pentru ca mai târziu să fiți slujitori destoinici ai Bisericii noastre și ai neamului românesc”, a subliniat ierarhul, după cum se arată pe site-ul reintregirea.ro.