În Ajunul Crăciunului, 24 decembrie, la Reședința Patriarhală din Capitală a fost vestită, potrivit rânduielii tradiționale, Nașterea Domnului. După oficierea Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia, soborul de slujitori condus de părintele arhimandrit Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale istorice din București, a purtat icoana praznicală la Reședința Patriarhală. Aceștia au fost întâmpinați în Salonul „Sfinții Români” din Reședința Patriarhală de către Întâistătătorul Bisericii noastre, cu acest prilej fiind săvârșit și un Polihroniu.
Binecuvântări în Eparhia Devei și Hunedoarei
În Duminica Izgonirii lui Adam din Rai, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” din Deva. Ierarhul a vorbit despre semnificația şi folosul trupesc și, mai ales, sufletesc al postului.
Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al eparhiei hunedorene, a slujit la Catedrala „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Orăștie. La predică, ierarhul a vorbit despre parcurgerea cu folos a Postului Mare, premergătoare Săptămânii Sfintelor Pătimiri și praznicului Învierii Domnului.






.jpg)
