Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Biserica Vovidenia din Galaţi şi-a sărbătorit hramul

Biserica Vovidenia din Galaţi şi-a sărbătorit hramul

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Data: 23 Noi, 2019

De sărbătoarea Intrării în biserică a Maicii Domnului, locașul istoric Vovidenia din centrul municipiului Galați și-a celebrat hramul. Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La slujbă au participat și persoane hipoacuzice, pentru care Sfânta Liturghie a fost transpusă în limbaj mimico-gestual.

Bucuria duhovnicească pentru credincioșii gălățeni a început încă din ajunul sărbătorii prin săvârșirea slujbei Privegherii. 

În ziua praznicului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La slujbă au participat numeroși credincioși, profesori, oameni de cultură, dar și elevi de la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Apostol Andrei” și de la Liceul de Arte „Dimitrie Cuclin” din Galați. De asemenea, au participat și persoane hipoacuzice, pentru care Sfânta Liturghie a fost transpusă în limbaj mimico-gestual de părintele Constantin Căuș. 

În cuvântul rostit, ierarhul a vorbit despre sărbătoarea Intrării în biserică a Maicii Domnului și despre exemplul de viețuire al Născătoarei de Dumnezeu. „Astăzi am primit bucuria multor copii purtați pe brațele bunicilor și mamelor, dar și a adolescenților care i-au pregătit armonioase cântări Maicii Domnului. Când vom primi pruncii în familiile noastre, în școlile noastre, în bisericile noastre cum L-a primit Maica Domnului pe brațele ei pe Mântuitorul, vom înțelege mai bine de ce fiecare dintre noi trebuie să redevenim o nouă biserică pentru a primi pe Maica pruncă, care ne învață să fim părinți buni pentru toți copiii”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Casian.

De asemenea, la final au fost prezentate mai multe ii tradiționale lucrate manual. „Avem un program deosebit de frumos, realizat în colaborare cu Societatea Naţională a Femeilor Ortodoxe Române, filiala Galaţi, precum și cu Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România în contextul Anului omagial al satului românesc. De-a lungul anului, împreună cu elevii de la Liceul de Artă, copiii din parohia noastră au realizat câteva ii”, a precizat părintele paroh Gabriel Pelin.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost oferite și în acest an de elevii Liceului de Arte `Dimitrie Cuclin” din Galați, care au interpretat cântări corale închinate Maicii Domnului, precum şi cântece patriotice.

În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul a hirotonit întru diacon pe teologul Mihăiță-George Cimpoeșu.

După Sfânta Liturghie, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian a săvârşit o slujbă de pomenire pentru patriarhii Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu, dar şi pentru ctitorii, preoţii, învăţătorii şi creştinii acestei comunităţi parohiale, trecuţi la cele veşnice.

La final, ierarhul le-a dăruit elevilor și persoanelor hipoacuzice iconițe. Pentru toți credincioșii prezenți, dar şi pentru cei bolnavi, nedeplasabili, aflaţi în evidenţele speciale ale parohiei, au fost pregătite 600 de pachete cu alimente.

Citeşte mai multe despre:   Maica Domnului  -   Vovidenia  -   Liturghie  -   IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos  -   hram