Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri „Bursele brâncovenești”, sprijin pentru tineri merituoşi din Făgăraș

„Bursele brâncovenești”, sprijin pentru tineri merituoşi din Făgăraș

Galerie foto (4) Galerie foto (4) Știri
Un articol de: Ștefan Mărculeţ - 06 Iulie 2022

În anul şcolar 2021-2022, 15 tineri din Ţara Făgăraşului au primit ajutor financiar pentru studii în cadrul proiectului „Bursele brâncoveneşti”. Proiectul a fost inițiat în 2019 de comunitatea Bisericii „Sfântul Nicolae” din Făgăraș, după modelul ctitorilor acestui istoric lăcaş de cult, familia Brâncoveanu, susținătoare a culturii și educației.

Obiectivele acestui proiect sunt încurajarea performanței și sprijinirea elevilor de liceu şi a stu­den­ților, precum şi construirea unei rețele de sprijin pentru tine­rii comunității, în cadrul căreia aceștia să se simtă încurajați să își dezvolte abilitățile, să investească în pregătirea lor profesională și să se implice activ în viața comunității.

„În anul școlar 2021-2022, proiectul a cuprins două secțiuni: 10 burse de studiu susținute de comunitate și cinci burse de performanţă, la inițiativa unei familii. Bursele de studiu au ca beneficiari tineri liceeni și studenți din toată Țara Făgărașului, iar cele de per­formanță sunt dedicate tinerilor din comunitatea bisericii brânco­venești. Valoarea proiectului a fost anul acesta de 29.400 de lei, iar bursele au fost acordate în trei tranșe: de Sfinții Brâncoveni (16 august), de hramul Sfântului Nicolae (6 decembrie) și de Florii”, a spus coordonatoarea proiectului, Natalia Corlean.

Luna iulie în calendarul „Burselor brâncovenești” înseamnă constituirea fondului de burse pentru următorul an școlar, precum și depunerea dosarelor de către candi­dați.

Cei care vor să sprijine acest proiect, sau să aplice pentru primi­rea unei burse, găsesc infor­ma­țiile necesare pe site-ul bise­ricii brân­covenești din Făgăraș: AICI

 

Iată câteva dintre reacţiile tinerilor care au beneficiat de Bursele brâncoveneşti:

„Această bursă a fost un ajutor financiar, o motivație de a munci atât fizic (voluntariatul), cât și psihic (învățarea) și un rod al iubirii lui Dumnezeu pentru că «sponsorii» sigur au fost conduși de dragoste divină” (Alessia, Sâmbăta de Sus, Facultatea de Inginerie, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu).

„Este atât de încurajator să simți că sunt oameni care îi sprijină pe cei care doresc să învețe și să se pregătească pentru viitor! Este plăcut gândul că alții își consumă din timpul și resursele lor materiale pentru mine, încurajându-mă să muncesc mai mult, să învăț mai bine! Sper ca, la rândul meu, să reușesc să întorc și eu acest ajutor!” (Eliza, Colegiul Național „Radu Negru”, Făgăraș).

„Această bursă în primul rând m-a motivat să cresc la învățătură, dar și să devin oarecum mai calculată. A fost de foarte mare ajutor și din punct de vedere financiar, deoarece i-am scutit pe părinți de multe cheltuieli” (Andreea, Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Constantin Brâncoveanu”, Făgăraș).

„O bursă de genul acesta va fi mereu utilă unui student, în primul rând ca sprijin financiar pentru numeroasele cheltuieli ce țin de facultate. Apoi, prin acest program am fost îndemnat să fac voluntariat, care este foarte benefic pentru suflet și starea ta de bine. Sentimentul pe care îl ai în momentul în care ajuți o comunitate nu se compară cu nimic altceva. «Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți» - acest îndemn m-a motivat să fac parte din comunitatea de voluntari Hospice Brașov” (Sebastian, Făgăraș, Facultatea de Inginerie Electrică și Știința Calculatoarelor Brașov).

„Pe mine această bursă m-a ajutat foarte mult. Mi-am cumpărat mai multe rechizite pentru școală care mi-au fost de mare folos. Mulțumesc celor care au susținut acest proiect și familiei ADMB, care a făcut posibilul ca bursa să ajungă și la mine!” (Nicoleta, Rodbav, Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Constantin Brâncoveanu”, Făgăraș).

„Această bursă reprezintă pentru mine o motivație de a învăța și de a ajuta pe cei aflați în nevoie. Prin intermediul bursei am legat prietenii speciale și am cunoscut oameni minunați în ADMB! Mulțumesc mult lui Dumnezeu pentru această binecuvântare, cât și dăruitorilor, pentru că ne încurajează învățatul și pasiunile!” (Melissa, Sâmbăta de Sus, Colegiul Național „Radu Negru”, Făgăraş).

„Pentru mine, Bursele Brâncovenești înseamnă enorm. Îmi place să dăruiesc arta pe care o creez, iar bursa m-a ajutat să îmi continui această bucurie, pe lângă alte sporturi și activități care contribuie la dezvoltarea mea individuală și care necesită ajutor financiar din când în când. Pe scurt: bursa este atingerea îngerului meu păzitor, prin oamenii care contribuie la a face posibil acest demers! Mulțumesc din suflet tuturor pentru aceasta și sper să pot să vă calc pe urme la un moment dat, pentru a ajuta alți tineri minunați în curs de dezvoltare!” (Nectarie, Colegiul Național Doamna Stanca Făgăraș).

„Ce te poate motiva mai tare să înveți decât dragostea unei comunități care sprijină necondiționat pe cei tineri, care acum prind aripi”

„Vreau să încep prin a spune un mare MULȚUMESC persoanelor care au susținut și anul acesta bursele noastre. Această bursă reprezintă un stâlp în dezvoltarea mea, deoarece datorită acesteia am putut să îmi achit echipamente sau rechizite necesare pregătirii educaționale. Mulțu-mulțu-mesc!” (Alexandru, Colegiul Național „Radu Negru” Făgăraș).

„Ce te poate motiva mai tare să înveți decât dragostea unei comunități care sprijină necondiționat pe cei tineri, care acum prind aripi, să zboare în lumea largă? Pe lângă marele ajutor financiar pe care l-am primit prin această bursă, am mai primit ceva... un model de iubire și bună chivernisire din partea celor care au donat, pe care și eu vreau să îl urmez «când ajung mare». Mii de mulțumiri din inimă!” (Darius, Făgăraș, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Sfântul Andrei Șaguna” Sibiu).

„Bursa a reprezentat un impuls suplimentar pe lângă susținerea morală din partea Asociației «Doamna Maria Brâncoveanu» din acest an și nu numai. Mi-a facilitat procesul de învățare și țin să mulțumesc pentru asta familiei ce susține bursa mea. Jertfa voastră este apreciată și voi încerca să fac în așa fel încât să nu fi fost de prisos” (Mihai, Facultatea de Medicină, Tg. Mureș).

„Bursa Brâncovenească înseamnă pentru mine motivație și îmbrățișare”

„Consider că această bursă este un bun sprijin, dar și o încurajare imensă, deoarece cu ajutorul acestor bani reușesc să-mi achiziționez cele necesare. Vreau să mulțumesc pentru ajutor celor care susțin acest proiect și sper ca bunătatea să le fie răsplătită!” (Adriana, Colegiul Național „Radu Negru” Făgăraș).

„Bursa Brâncovenească înseamnă pentru mine motivație și îmbrățișare. Mă simt îmbrățișată de o comunitate așa de frumoasă care mă sprijină atât financiar, cât mai ales sufletește, prin bunătatea și dăruirea de care dau dovadă acești oameni frumoși care sunt cu adevărat un exemplu pentru mine. Dăruirea lor îmi dă motivația să lucrez cât mai mult la mine, intelectual și sufletește, pentru ca și prin mine să se răspândească lumina pe care Dumnezeu a sădit-o în sufletele lor. Cu ajutorul bursei, anul acesta de studenție a fost mult mai ușor, mai ales la gândul că mai sunt câțiva pași de urcat până să ajung unde mi-am propus, pași greu de trecut fără grija și sprijinul acestui proiect minunat. Vă mulțumesc din inimă pentru tot, pentru zâmbetul pe care Dumnezeu mi-l oferă prin jertfa aceasta” (Nicoleta, Văleni, Facultatea de Litere și Arte Sibiu).

„Este minunat să simți că și altora le pasă de tine, de dezvoltarea ta. Comunitatea bisericii noastre reprezintă o familie cu o inimă fooaarte mare. Datorită acestei comunități, am putut beneficia și în acest an de bursa brâncovenească, bursă care mi-a fost de ajutor în achiziționarea diverselor materiale și a cărților de specialitate. Dragostea comunității îmi inspiră motivația pentru a avea rezultate cât mai bune și de a deveni o persoană care, la rândul meu, să pot ajuta și eu pe alții” (Maria, Facultatea de Psihologie și Științele Educației Brașov).

„Pentru mine această bursă reprezintă un mare ajutor. Pe plan personal m-a motivat să învăț mult mai bine, iar pe plan financiar m-a ajutat pentru că am putut să-mi achiziționez rechizite care mi-au fost de folos. Mulțumesc tuturor celor care susțin acest proiect!” (Bogdan, Colegiul Național „Radu Negru” Făgăraș).

„Spunea cineva că «Dumnezeu lucrează prin oameni!». Iată că la biserica noastră brâncovenească și la Asociația «Doamna Maria Brâncoveanu», Dumnezeu lucrează prin muuulți oameni. Oameni cu suflet mare, care nu încetează să ne susțină pe noi, tinerii, viitorul comunității, prin tot ajutorul financiar și moral de care un tânăr are nevoie pentru a-și depăși «limitele». Încă un an în care Bursa Brâncovenească mi-a fost de folos pentru a-mi ușura necesitățile școlare! Mulțumesc tuturor!” (Andrei, Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Constantin Brâncoveanu”, Făgăraș).

 

Citeşte mai multe despre:   Bursele brancovenesti  -   burse   -   proiect filantropic