Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Catapeteasma bisericii-monument a Parohiei Bâtca Doamnei a fost resfințită

Catapeteasma bisericii-monument a Parohiei Bâtca Doamnei a fost resfințită

Galerie foto (4) Galerie foto (4) Știri
Un articol de: Pr. Robert Vasile Gavriloaie - 03 Iul, 2020

În ajunul sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, catapeteasma bisericii-monument istoric a Parohiei Bâtca Doamnei din Piatra Neamț, ocrotită de marii Apostoli, a fost resfințită. Părintele paroh Ștefan Diaconu, împreună cu părintele Valentin Tofan, protopop de Piatra Neamț, şi un sobor de preoţi - membri ai Corului preoţesc „Glasul Bisericii” al Protopopiatului Piatra Neamț, a săvârşit Vecernia unită cu Litia şi slujba de sfinţire a icoanelor din catapeteasmă.

Lucrările de restaurare a catapetesmei şi a icoanelor au început în anul 2015 și au presupus un efort susținut din partea credin­cioșilor și a părintelui Ştefan Diaconu, numit paroh în 2005. 

La finalul slujbei, părintele paroh a declarat: „Această sfântă catapeteasmă este cea mai prețioasă moș­tenire pe care o lăsăm gene­rațiilor viitoare. Să nu uităm că înaintea acestor icoane, de-a lungul a 218 ani de existenţă, moșii și strămoșii noștri au vărsat lacrimi de bucurie sau de suferință în rugăciunile lor. Este un moment istoric pentru parohia noastră, desăvârșit prin slujba de sfinţire a catapetesmei în ajunul hramului bisericii noastre. Mulțumesc Bunului Dumnezeu și Sfinţilor Apostoli Petru și Pavel, precum și tuturor celor care au răspuns cu dragoste chemării lui Dumnezeu la împlinirea acestei frumoase lucrări”.

Seara s-a încheiat cu un cuvânt de învăţătură al părintelui protopop Valentin Tofan şi cu intonarea unor cântări religioase şi tradiţionale din partea Corului preoţesc „Glasul Bisericii”.
 

Citeşte mai multe despre:   sfintire  -   catapeteasma