„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Centrul „Mitropolitul Firmilian“ şi-a început activitatea
Centrul de zi pentru persoane vârstnice "Mitropolitul Firmilian" din Craiova şi-a început activitatea săptămâna trecută. Aflat sub patronajul Arhiepiscopiei Craiovei, locaţia oferă persoanelor de vârsta a treia servicii de consiliere socială, psihologică şi spirituală, precum şi activităţi de ergoterapie şi petrecere a timpului liber. După cum ne-a spus părintele diacon Florin Brebenel, responsabil de consilierea spirituală, beneficiarii centrului au fost prezenţi deja la câteva întruniri catehetice legate de Postul Adormirii Maicii Domnului. De asemenea, joi, 4 august, a fost organizat un moment festiv prilejuit de împlinirea vârstei de 70 de ani de către Anastasia Stăncele, care a primit felicitări şi gânduri de bine din partea celor prezenţi. (Gheorghe Cioiu)



.jpg)
