Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Conferinţă preoţească în protopopiatele Lugoj şi Făget, judeţul Timiş

Conferinţă preoţească în protopopiatele Lugoj şi Făget, judeţul Timiş

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Diac. Vasile Robert Nechifor - 14 Noi, 2019

Lucrările Conferinţei pastoral-misionare de toamnă a clericilor din protopopiatele Lugoj şi Făget s-au desfăşurat luni, 11 noiembrie, în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Lugoj şi au avut ca temă Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu şi Iustin Moisescu şi al traducătorilor de cărţi bisericeşti. La eveniment a participat și Înaltprea­sfin­țitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului. 

Lucrările conferinţei au debutat cu săvârşirea slujbei Acatistului Domnului nostru Iisus Hristos. După rostirea cuvântului de deschidere de către părintele Ioan Cerbu, protopop al Protoieriei Lugojului, s-au prezentat diverse aspecte legate de viaţa şi activitatea celor doi patriarhi ai României comemorați anul acesta. 

Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Ioan a scos în evidenţă impactul pe care cele două personalităţi l-au avut asupra culturii şi a vieţii bisericeşti, în perioade delicate ale istoriei Bisericii noastre. De asemenea, a fost subliniat şi modul deosebit în care cei doi întâistătători ai Bisericii noastre au apărat credinţa ortodoxă prin promovarea traducerilor în limba română a textelor Sfinţilor Părinţi, în special în colecţia „Părinţi şi Scriitori Bisericeşti”. 

La final a fost oficiată o slujbă de pomenire a vrednicilor patriarhi Nicodim şi Iustin, iar părintele Bujor Păcurar, protopop al Protoieriei Făget, a mulţumit Înaltpreasfinţiei Sale pentru prezență, cuvântul rostit şi binecuvântare.