„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Consiliul Naţional Bisericesc şi Adunarea Naţională Bisericească, în şedinţe anuale de lucru
În Sala Sinodală din Reşedinţa patriarhală va avea loc mâine, începând cu ora 10:00, şedinţa anuală de lucru a Consiliului Naţional Bisericesc (CNB) al Bisericii Ortodoxe Române, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel. Consiliul Naţional Bisericesc este organismul central executiv al Sfântului Sinod şi al Adunării Naţionale Bisericeşti, format din 12 membri ai Adunării Naţionale Bisericeşti, câte un cleric şi câte un mirean reprezentând fiecare mitropolie din ţară, desemnaţi pe o perioadă de patru ani şi pentru cel mult două mandate, potrivit Biroului de presă al Patriarhiei Române.
Membrii Consiliului Naţional Bisericesc vor analiza activitatea Bisericii Ortodoxe Române din anul 2011 în ceea ce priveşte lucrarea pastoral-misionară şi social-filantropică, viaţa monahală, învăţământul teologic şi predarea religiei în şcolile publice, activitatea editorial-tipografică şi mass-media, patrimoniul cultural bisericesc, construcţii de noi lăcaşuri de cult, relaţiile cu alte culte, grija pentru comunităţile ortodoxe româneşti din străinătate, relaţiile interbisericeşti şi interreligioase etc. Miercuri, 15 februarie 2012, de la ora 10:00, în Aula Magna "Teoctist Patriarhul" din Palatul Patriarhiei, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, va avea loc şedinţa anuală de lucru a Adunării Naţionale Bisericeşti (ANB) a Bisericii Ortodoxe Române. Această adunare este organismul central deliberativ al Bisericii Ortodoxe Române pentru problemele administrative, sociale, culturale, economice şi patrimoniale, format din membrii Sfântului Sinod şi din câte trei reprezentanţi (un cleric şi doi mireni) ai fiecărei eparhii. Adunarea Naţională Bisericească va examina Raportul general anual al Consiliului Naţional Bisericesc în legătură cu activitatea Bisericii Ortodoxe Române din anul 2011 şi va lua hotărâri privind buna desfăşurare a vieţii bisericeşti în anul 2012. Potrivit Biroului de presă al Patriarhiei Române, în zilele de 16-17 februarie 2012, la Reşedinţa patriarhală, va avea loc şedinţa de lucru a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prezidată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.



.jpg)
