Aflați în România la începutul unei perioade de o lună de zile pe care o vor petrece, pentru a aprofunda slujirea liturgică și spiritualitatea ortodoxă românească, la Mănăstirea Putna, judeţul Suceava, cinci clerici ortodocși din America de Sud, aflați sub jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române a celor două Americi, au vizitat vineri, 17 iulie, Palatul Patriarhiei din București. Însoțiți de părintele vicar eparhial Daniel Ene, aceștia au fost primiți de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, delegatul Patriarhului României, care a discutat cu ei despre misiunea, provocările și reușitele Bisericii noastre în lucrarea de evanghelizare de pe continentul sud-american.
Copii de la Centrul de zi „Sfânta Treime”, în excursie la Comana
Cincisprezece beneficiari ai Centrului de zi pentru copii școlari „Sfânta Treime” al Arhiepiscopiei Bucureștilor s-au bucurat luni, 8 august, de o excursie în Comana, județul Giurgiu. Prima oprire a avut loc la Mănăstirea Comana, unde cei mici au vizitat ansamblul voievodal și au participat la un moment de rugăciune comună. În continuare, copiii au vizitat Parcul de Aventură Comana, unde s-au distrat parcurgând trasee printre copaci, au folosit tiroliana și au luat parte la diverse jocuri.
Grupul a fost coordonat de patru membri ai personalului centrului de zi. Excursia din această zi este o parte a unui program mai amplu de activități educativ-recreative specifice vacanței de vară. În zilele următoare, cei mici vor mai merge la Parcul Acvatic Crângași, iar unii dintre aceștia vor fi incluși în programul tururilor pietonale organizate de Sectorul învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Bucureștilor, informează TRINITAS TV.



.jpg)
