Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Curs pentru gestionarea patrimoniului cultural bisericesc, la Roman

Curs pentru gestionarea patrimoniului cultural bisericesc, la Roman

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Constantin Ciofu - 05 Feb, 2014

La Centrul social „Episcop Melchisedec Ştefănescu“ din Roman a fost organizat, în perioada 3-4 februarie 2014, cursul „Evidenţa şi gestionarea patrimoniului cultural bisericesc“. Întâlnirea s-a derulat cu binecuvântarea PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului.

În perioada 3-4 februarie 2014, la Centrul social „Episcop Melchisedec Ştefănescu“ din Roman s-a derulat cursul „Evidenţa şi gestionarea patrimoniului cultural bisericesc“. PS Ioachim Băcăuanul a fost prezent luni, 3 februarie, la deschiderea acestui curs. Părintele Gheorghe Paleu, inspector de patrimoniu şi construcţii bisericeşti în cadrul Sectorului patrimoniu bisericesc al Eparhiei Romanului şi Bacăului, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru că a binecuvântat organizarea acestei forme de instruire, precum şi pentru sprijinul acordat în vederea asigurării condiţiilor financiare şi logistice. De asemenea, au fost prezentaţi cei doi susţinători ai cursului, respectiv Mircea Sfârlea, consilier patriarhal, de la Centrul pentru Patrimoniu „Sfântul Constantin Brâncoveanu“ al Patriarhiei Române, şi prof. dr. Irina Oberlender Târnoveanu, de la Centrul de Memorie Culturală al Ministerului Culturii. Preasfinţitul Ioachim Băcăuanul a menţionat că se impunea organizarea unui curs dedicat gestionării patrimoniului cultural bisericesc. „Acest curs este necesar în cadrul eparhiei noastre pentru a fi în conformitate cu hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române şi pentru a veni în sprijinul preoţilor parohi şi al stareţilor care vor trebui să inventarieze bunurile culturale şi patrimoniale, potrivit legislaţiei în vigoare şi cerinţelor Bisericii noastre“, a explicat Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. La rândul său, prof. Mircea Sfârlea a evidenţiat faptul că acest program de inventariere în format digital este implementat în premieră în cadrul Eparhiei Romanului şi Bacăului. „La solicitarea preotului inspector Gheorghe Paleu, prof. dr. Irina Oberlender Târnoveanu a acceptat provocarea de a crea acest program, împreună cu echipa sa de specialişti“, a spus prof. Mircea Sfârlea. La acest curs au participat 35 de preoţi şi monahi care sunt membri în comisiile de inventariere ale protopopiatelor şi Exarhatului din cadrul Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. Participanţii la curs se vor ocupa de inventarierea în format electronic la toate parohiile şi mănăstirile din cadrul eparhiei.