Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Deschiderea noului an școlar la Seminarul Teologic din Capitală

Deschiderea noului an școlar la Seminarul Teologic din Capitală

Galerie foto (35) Galerie foto (35) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 15 Sep, 2021

La Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Nifon Mitropolitul” din București s-a desfășurat miercuri, 15 septembrie 2021, festivitatea de deschidere a noului an școlar 2021-2022. Cu acest prilej, în mijlocul elevilor s-a aflat Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-­vicar patriarhal, care a săvârșit slujba de Te Deum, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, profesori la instituția teologică.

Festivitatea de deschidere a noului an școlar a început de dimineață cu Sfânta Liturghie să­vâr­șită pe esplanada seminarului de un sobor de preoți și diaconi.

În continuare, în prezența profesorilor, elevilor și părinților acestora, Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, a săvârșit slujba de Te Deum la început de an școlar. Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul seminarului.

La finalul slujbei de mulțumire, părintele prof. dr. Marian Colțan, directorul instituției de învățământ teologic, a rostit un cuvânt de bun venit în care a evidențiat faptul că activitatea educațională din cadrul seminarului se desfășoară la cele mai înalte standarde: „În toată această perioadă dificilă, în Seminarul Teologic Liceal Ortodox din București cursurile s-au desfășurat on-line, iar profesorii noștri și-au desfășurat activitatea la cele mai înalte standarde. În anul precedent am avut această bucurie de a vedea rezultatele obținute de elevii noștri la examenele de finalizare a studiilor. La profilul teologic promovabilitatea examenului de bacalaureat a fost de 93%, iar pentru profilul postliceal sanitar la examenul de absolvire promovabilitatea a fost de 100%. Aceasta ne arată, pe de o parte, grija permanentă a profesorilor pentru un învățământ de calitate, iar pe de altă parte, răspunsul elevilor la ceea ce profesorii le-au împărtășit. (…) Îl rugăm pe Dumnezeu ca și în acest an școlar să binecuvânteze munca profesorilor și grija elevilor pentru dezvoltarea lor intelectuală și spirituală. De asemenea, întreg corpul profesoral al Seminarului Teologic Liceal Ortodox din București se îngrijește și se preocupă ca să ofere elevilor noștri atât pregătirea intelectuală de care au nevoie, cât și grija pentru suflet în dezvoltarea lor duhovnicească”.

În continuare, părintele arhimandrit dr. Nectarie Șofelea, directorul adjunct al Seminarului Teologic Liceal Ortodox din București, a citit mesajul adresat de Patriarhul României cu ocazia începutului de an școlar 2021‑2022, intitulat „Binecuvântare pentru noul an școlar”.

Un cuvânt de învățătură a fost adresat elevilor seminariști și de Preasfințitul Părinte Ieronim Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, care i-a îndrumat pe elevii prezenți ca în acești ani de studiu să aibă multă sete de Dumnezeu și de cu­noaștere. „Procesul vostru de în­vă­țământ de aici este complex. Conține atât comunicare de infor­mații, cât și multe activități duhov­ni­cești legate de credința noastră. În același timp, este și o muncă de înnobilare a sufletului, de curăție a patimilor, care pot să îndepărteze o persoană de o viețuire frumoasă și corectă după porunca lui Dumnezeu. De aceea, Sfânta Cruce este esențială. O găsim pretutindeni, dar trebuie să o avem și în inima noastră, pentru că ea ne reprezintă pe noi, creștinii, și dragostea lui Dumnezeu pentru umanitate. Sfânta Cruce să binecuvânteze și eforturile voastre. Procesul de învățământ nu este ușor, presupune eforturi însemnate. (…) Să vă fie de folos tot ceea ce primiți aici spre învățătură, să sorbiți cuvântul lui Dumnezeu cu multă râvnă și să încercați să îl traduceți în viața voastră, în așa fel încât să deveniți oameni luminați, învățați și să puteți fi de folos Bisericii, sănătății oamenilor și socie­tății”, a spus Preasfinția Sa.

Festivitatea de deschidere a noului an școlar s-a încheiat cu bine­cuvântarea cu agheasmă a ­cadrelor didactice, a elevilor și a sălilor de clasă.

Pentru anul școlar 2021-2021, unitatea de învățământ are înscriși 459 de elevi: 164 de elevi la profilul teologic și 295 de elevi la profilul postliceal sanitar.