Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Ciprian, în perioada 15 noiembrie - 25 decembrie 2025, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei a derulat proiectul catehetic „Nașterea Domnului, începutul mântuirii noastre”, inițiat de Sectorul învățământ și activități cu tineretul și integrat în Programul național „Hristos împărtășit copiilor”.
Duminica Ortodoxiei la Deva
În prima duminică din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, şi Preasfințitul Părinte Nestor Hunedoreanul, Arhiereu-vicar al aceleiași eparhii, au săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” și „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Deva. Răspunsurile liturgice au fost oferite de Corala Catedralei, dirijată de pr. Daniel Balea. Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei a fost citită de preotul paroh Dorel Ciolea.
Preasfințitul Părinte Episcop Gurie a vorbit despre cinstirea sfinților reprezentați în icoane care, deși au trăit în viața pământească ispite și încercări, „au avut capacitatea de a-L pune pe Dumnezeu pe primul loc și, cerându-I ajutorul în toată vremea, au primit har pentru a birui toate neputințele”.



.jpg)
