Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Episcopul Emilian Birdaș, pomenit la 23 de ani de la trecerea la cele veșnice

Episcopul Emilian Birdaș, pomenit la 23 de ani de la trecerea la cele veșnice

Un articol de: Diac. Pavel Canea - 08 Apr, 2019

La 5 aprilie 1996, a trecut la cele veșnice vrednicul de pomenire Preasfințitul Emilian Bir­daș, cel dintâi Episcop al Caranse­beșului, de la reînființarea acestei eparhii istorice în anul 1994. În Biserica „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, necropola ierarhilor caran­sebeșeni, Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșu­lui, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a oficiat vineri o slujbă de pomenire pentru Episcopul Emilian Birdaș. Au participat preoți din Caransebeș, cre­din­cioși, precum și teologi de la școlile de profil din municipiul de pe Timiș și Sebeș. „În acest an comemorativ, închinat de Sfântul Sinod al Bisericii noastre celor doi patriarhi, Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu, în Episcopia Caransebeșului sunt comemorați cei doi episcopi care au marcat istoria eparhiei noastre, Veniamin Nistor și Emilian Birdaș. În luna februarie am săvârșit o slujbă de pomenire pentru Episcopul Veniamin Nistor, care în urmă cu 70 de ani a fost nevoit să plece din cetatea Caransebeșului în cetatea Alba Iuliei cu domiciliul forțat. Astăzi am săvârșit în necropola eparhiei noastre o slujbă de pomenire pentru Episcopul Emilian Birdaș, care în urmă cu 25 de ani a reîntemeiat Episcopia istorică a Caransebeșului. Așadar, ne-am adunat cler și popor ca să-l pomenim și să-l cinstim pe părintele nostru duhovnicesc Emilian Birdaș și să-i cinstim împreună cu acesta pe toți înaintașii noștri, pe toți ctitorii acestei eparhii istorice. Dumnezeu să-i odihnească pe toți episcopii Caransebeșului în Împărăția Sa cea cerească, iar nouă, urmașilor lor, să ne dăruiască putere și sănătate ca să luptăm pe mai departe lupta cea bună, să păzim credința sfântă și dreaptă și la plinirea vremii să săvârșim cu bine călătoria acestei vieți”, a subliniat Preasfințitul Părinte Lucian.

După rugăciune, părintele arhimandrit Casian Rușeț, consilier cultural al Episcopiei Caran­se­beșului, a rostit un cuvânt comemorativ despre vrednicul de pomenire Episcop Emilian Bir­daș. „În cuvântul rostit astăzi cu această ocazie am încercat să pun la inima elevilor seminariști, a studenților, a preoților și a tuturor celor care au fost de față un gând, și anume ce ne mai spune astăzi viața unui om. Viața Episcopului Emilian Birdaș a fost una pilduitoare atât pentru ierarhi, având în vedere calitatea cu care și-a încheiat această viață, dar și pentru seminariști, pentru un student teolog, dacă privim la biografia sa și la activitatea sa din timpul școlii. A avut o viață pilduitoare și pentru misiunea pe care și-a asumat-o pe deplin ca preot și ca un bun călugăr”, a spus părintele arhimandrit Casian Rușeț.