„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Episcopul Timotei, în mijlocul românilor din Alcalá de Henares
Preasfinţitul Timotei, Episcopul românilor ortodocşi din Spania şi Portugalia, s-a aflat în Duminica după Botezul Domnului în mijlocul credincioşilor ortodocşi români din Alcalá de Henares. Ierarhul a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în capela catolică în care se oficiază în prezent sfintele slujbe pentru Parohia Ortodoxă "Sfântul Mare Mucenic Gheorghe". Au participat mulţime de credincioşi nu doar din acest oraş, ci şi din localităţile învecinate, care au primit cuvinte de învăţătură duhovnicească de la chiriarhul lor. Preasfinţitul Episcop Timotei i-a îndemnat pe toţi să primească lumina cea dumnezeiască, ce le va lumina calea spre Împărăţia lui Dumnezeu, şi să o păstreze pentru a putea ajunge la capătul drumului: "De ce Îl numim pe Hristos Lumina lumii? Aceia care aţi citit Sfânta Scriptură ştiţi că la începutul creaţiei pământul era gol. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!". Şi a fost lumină, dar ce lumină a fost? Pentru că noi suntem obişnuiţi cu lumina soarelui şi a lunii şi a stelelor, astre care au fost create de Dumnezeu în ziua a patra. Şi atunci ce lumină a fost? A fost Lumina lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este Lumină. Şi în această lumină dumnezeiască s-au creat toate".



.jpg)
