Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Hramul Bisericii „Sfântul Arhidiacon Ştefan“ din Iaşi

Hramul Bisericii „Sfântul Arhidiacon Ştefan“ din Iaşi

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Data: 28 Decembrie 2011

Parohia "Sfântul Arhidiacon Ştefan" - Tătăraşi II din Iaşi, ce aparţine de Protopopiatul Iaşi 2, şi-a cinstit ieri ocrotitorul. După cum ne-a relatat pr. paroh Dumitru Mihăilă, luni seara a fost oficiată de către un sobor de preoţi slujba Vecerniei unită cu Litia în demisolul Bisericii "Sfântul Arhidiacon Ştefan". La final au fost oferite celor prezenţi dulciuri şi un pahar cu vin. Ieri-dimineaţă au fost oficiate Utrenia, Acatistul Sfântului Arhidiacon Ştefan, Sfânta Liturghie şi o slujbă de mulţumire adusă Mântuitorului Hristos pentru toate binefacerile primite. "La slujba Sfintei Liturghii au participat peste 350 de credincioşi care au primit câte un dar din partea enoriaşilor parohiei noastre. A fost oficiată apoi slujba Parastasului pentru ctitorii care au plecat la Domnul. Mulţumim preoţilor şi credincioşilor pentru bucuria de fi alături de noi la hramul din acest an", a relatat pr. paroh Dumitru Mihăilă. Biserica "Sfântul Arhidiacon Ştefan" din Iaşi se află în construcţie. Anul acesta a fost finalizată tencuiala la interior în proporţie de 95%. "Avem achiziţionate policandrele şi iconostasul ce va fi montat în biserică. De asemenea, s-a cumpărat marmura care va îmbrăca pardoseala din sfântul lăcaş. Nădăjduim ca anul viitor să montăm instalaţia de încălzire şi să amenajăm interiorul din biserica mare pentru a oficia sfintele slujbe. Demisolul va fi folosit pentru activităţile misionare, pastorale şi culturale pe care le vom desfăşura în parohia noastră", a spus pr. paroh Dumitru Mihăilă. (C. Ciofu)