Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Hramul Bisericii „Sfântul Pantelimon”-Foişorul de Foc din Capitală

Hramul Bisericii „Sfântul Pantelimon”-Foişorul de Foc din Capitală

Galerie foto (24) Galerie foto (24) Știri
Un articol de: Vasile-Robert Nechifor - 28 Iul, 2020

Parohia Foişorul de Foc din Bucureşti şi-a sărbătorit ieri ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon. Cu acest prilej, în pridvorul bisericii parohiale a fost săvârşită Sfânta Liturghie de către un sobor de preoţi, sub protia părintelui paroh Constantin Stoica de la Parohia „Iancu Vechi”-Mătăsari.

Aflată în vecinătatea Foişorului de Foc din Capitală, biserica aşezată sub ocrotirea Sfântului Pantelimon a adunat şi în acest an, cu ocazia zilei de pomenire a patronului spiritual, mulţime de pelerini, care au venit să ia binecuvântarea Sfântului Doctor fără de arginţi prin închinarea la sfintele sale moaşte, aflate în patrimoniul sacru al parohiei. Hramul bisericii a început în ajun, prin săvârşirea slujbei Vecerniei, iar în ziua pomenirii sfântului au fost săvârşite slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie de către un sobor de preoţi, din care au făcut parte părintele Constantin Stoica, parohul Bisericii „Iancu Vechi”-Mătăsari; părintele paroh Ciprian Tudor de la Parohia „Sfinţii Ioachim şi Ana”-Oborul Vechi, părintele Bogdan Teleanu, preot slujitor la Parohia „Sfântul Pantelimon”. 

„Într-o societate în care ne confruntăm cu o criză de modele, sfinţii reprezintă modele vrednice de urmat. Sfântul Mare Mucenic Pantelimon este un model de credinţă. El a purtat în inimă şi a împlinit învăţăturile primite de la mama sa, Euvula, şi de la duhovnicul său, venerabilul preot Ermolae, iar în timpul martiriului său a manifestat fermitate sau tărie de credinţă, care l-a ajutat să îndure toate chinurile la care a fost supus şi, în cele din urmă, moartea mucenicească. Acesta este modelul de credinţă pe care ni-l oferă Sfântul Pantelimon tuturor, mai actual acum, în vremuri de criză. În astfel de momente trebuie să ne punem nădejdea în Dumnezeu, în faptul că El nu ne lasă la greu”, a spus părintele Constantin Stoica, în cuvântul de învățătură. 

În această zi de sărbătoare, părintele paroh Marian Constantinescu i-a binecuvântat pe credin­cioșii care au așteptat să cinstească moaștele Sfântului Pantelimon de la această biserică: „Credincioşii au venit la sărbătoarea bisericii noastre pentru a primi binecuvântarea Sfântului Pantelimon. Au venit din iubire şi credinţă, au venit pentru a fi împreună-rugători, cu nădejdea că în comuniune vom primi binecuvântarea lui Dumnezeu, atât în Biserica cea mare, cât şi în biserica cea mică, adică în familie”. 

De asemenea, în vreme de pandemie, Sfântul Pantelimon este ocrotitor al celor bolnavi, dar și al celor care se îngrijesc de sănătatea lor. 

„Credincioşii vin cu bucurie la parohia noastră, cu nădejdea că, în aceste condiţii fără precedent, Sfântul Pantelimon este puternic ajutător, şi aceasta pe bună dreptate, deoarece el s-a dovedit a fi ocrotitor atât al celor bolnavi, cât şi al celor care îi îngrijesc. În felul acesta, întărind încrederea în ajutorul lui Dumnezeu, dar şi ajutorul pe care oamenii, din solidaritate, trebuie să îl manifeste cu cei aflaţi în suferinţe”, ne-a declarat părintele Bogdan Teleanu.

La final, a fost săvârşită o slujbă de pomenire pentru ctitorii şi binefăcătorii sfântului locaş, iar credincioşii au primit, din partea parohiei, pachete cu alimente.

Citeşte mai multe despre:   sarbatoare  -   hram  -   Sfantul Pantelimon  -   Biserica Sfântul Pantelimon-Foișorul de Foc din București