„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Hramul Capelei Spitalului „Sfântul Luca” din Capitală
Astăzi prăznuim pe Sfântul Teodosie cel Mare, Începătorul vieţii de obşte. Cu această ocazie, a fost sărbătorit cel de-al doilea hram al Capelei Spitalului de bolnavi cronici şi geriatrie „Sfântul Luca” din Protoieria III Capitală, unde se află părticele din moaştele Sfântului Teodosie cel Mare. La Sfânta Liturghie au participat numeroşi credincioşi din parohiile bucureştene, pe lângă pacienţi şi personalul medical din incinta Spitalului de bolnavi cronici şi geriatrie „Sfântul Luca”.
„Sfântul Teodosie cel Mare este ocrotitorul lăcaşului nostru de cult din anul 1996, când, în semn de ataşament faţă de acest sfânt şi modul vieţuirii lui şi de recunoştinţă faţă de Preasfinţitul Teodosie Snagoveanul, actualul Arhiepiscop al Tomisului, care a pus bazele acestei capele, am ales acest hram. Capela noastră are hramul principal «Adormirea Maicii Domnului»”, a precizat părintele Dragoş Eugen Frâncu, de la Capela Spitalului de bolnavi cronici şi geriatrie „Sfântul Luca”.



.jpg)
