Pe șantierul Catedralei Naționale s-au înregistrat în ultimele luni progrese semnificative. Vremea plăcută adusă de începutul de primăvară i-a impulsionat atât pe muncitorii care se ostenesc cu edificarea celui mai impresionant lăcaș de închinare al Bisericii Ortodoxe Române, cât și pe iconarii și specialiștii care îmbogățesc, pe zi ce trece, veșmântul iconografic al bisericii realizat în tehnica mozaic.
Hramul de toamnă al bisericii Parohiei Parcul Călăraşi
Sfânta Cuvioasă Parascheva a fost cinstită în mod deosebit şi în biserica Parohiei Parcul Călăraşi din Protoieria Sector 2 Capitală. Sărbătoarea a început încă din ajun, joi, 13 octombrie, cu slujba Vecerniei unită cu Litia.
Numeroşi credincioşi au participat a doua zi la Sfânta Liturghie de hram, săvârşită de un sobor de preoţi, în frunte cu părintele paroh Nicolae Giolu, din care a făcut parte şi pr. lect. dr. Zaharia Matei. Cu acest prilej, au fost pomeniţi ctitorii, slujitorii şi închinătorii acestei biserici trecuţi la cele veşnice. Pentru sărbătoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, Consiliul şi Comitetul parohial au pregătit o agapă de hram şi 450 de pachete alimentare care au fost oferite participanţilor la slujbă.
Biserica Parohiei Parcul Călărași, cu hramurile „Sfinții Împărați Constantin și Elena” și „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, a fost târnosită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel acum unsprezece ani, la 14 octombrie 2011.