Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Ziarul Lumina Actualitate religioasă Știri Icoana Maicii Domnului „Siriaca” la Parohia Oborul Vechi din București

Icoana Maicii Domnului „Siriaca” la Parohia Oborul Vechi din București

Galerie foto (2) Galerie foto (2) Știri
Un articol de: Andrei Butu - 07 Septembrie 2022

Parohia Oborul Vechi din sectorul 2 al Capitalei își va sărbători vineri, 9 septembrie 2022, hramul închinat Sfinților și Drepților dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana. Evenimentul va fi marcat de un program liturgic bogat, iar credincioșii se vor putea închina la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Siriaca” de la mănăstirea prahoveană Ghighiu, care va ajunge la această biserică joi, 8 septembrie, de la ora 18:00, când are loc și o procesiune în jurul lăcaşului de cult.

Aducerea unei icoane făcătoare de minuni a Maicii Domnului la serbarea hramului singurei biserici din Capitală închinate Sfinților Ioachim și Ana a devenit deja o tradiție pentru această parohie din apropierea Foișorului de Foc.

Despre programul slujbelor care se vor desfășura timp de patru zile, ne-a vorbit părintele paroh Ciprian Tudor. „Cu bucurie vă vestim că și în acest an, la sărbătoarea parohiei noastre, Maica Domnului vine iar în casa ocrotită de părinții săi prin Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului «Siriaca» de la mănăstirea prahoveană Ghighiu. Icoana va ajunge la biserica noastră joi, 8 septembrie, în jurul orei 18:00, iar programul săvârșirii slujbelor este unul cu totul special în această perioadă. În ajunul sărbătorii, la ora 17:00 vom săvârșit slujba Vecerniei unită cu Litia, iar de la ora 18:00 vom primi icoana Maicii Domnului și vom continua cu Taina Sfântului Maslu. Apoi, vom pleca în procesiune cu icoanele Sfinților Ioachim și Ana, păstrate în patrimoniul bisericii noastre, precum și cu icoana făcătoare de minuni de la Mănăstirea Ghighiu. Vineri, în ziua hramului, va fi oficiată Sfânta Liturghie, iar seara, de la ora 19:00 vom săvârși Paraclisul Sfinților și Drepților dumnezeiești Părinți Ioachim și Ana. Sâmbătă, de la ora 8:00 vom săvârși slujba Utreniei și Sfânta Liturghie, iar seara programul liturgic va continua”.

Zilele de sărbătoare dedicate hramului parohiei se vor încheia duminică, 11 septembrie 2022, cu Sfânta Liturghie și o procesiune în jurul bisericii, la finalul căreia icoana se va întoarce la Mănăstirea Ghighiu.

Parohia Oborul Vechi este situată pe strada Traian nr. 204, în vecinătatea Foișorului de Foc.

 

Citeşte mai multe despre:   Siriaca  -   Parohia „Sfinții Ioachim și Ana”- Oborul Vechi  -   hram  -   Sfintii Ioachim si Ana  -   icoane facatoare de minuni  -   icoana  -   Maica Domnului