„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Instrumentişti ieşeni şi băcăuani, în turneu în China
Dirijorul băcăuan Ovidiu Bălan conduce un grup simfonic format din 24 de artişti de la Filarmonicile din Iaşi, Bacău, Bucureşti, Ploieşti şi Chişinău care împreună cu 40 de instrumentişti componenţi ai Filarmonicii din Milano (Italia) susţin în acest început de an un număr de 17 concerte în China. Sub bagheta maestrului Bălan, artiştii au programate concerte în săli de peste 2.000 de locuri la Beijing - University Hall, Shanghai - Art Center, Guangzhou - National Theatre, Hefei, Ningbo, Suzhou, Anyang, Huzhou. Potrivit conducerii Filarmonicii din Bacău, spectacolele muzicale conţin lucrări de virtuozitate din marea muzică a lumii, dar şi momente ce presupun un dialog permanent al artiştilor cu publicul, demers realizat cu pricepere de către dirijorul Ovidiu Bălan, cel care atrage participarea publicului prin comunicare directă în limba chineză.



.jpg)
