„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Întâlnire a preoţilor de spitale şi cimitire
Preoţii de spitale şi cei de cimitire se reunesc astăzi în cadrul celei de-a VII-a întâlniri în Sala de conferinţe "Paul Constantinescu" a Sectorului Social-filantropic şi misionar al Arhiepiscopiei Bucureştilor, din strada Piscului, începând cu ora 10.00. Tema conferinţei propusă spre dezbatere este "Tămăduirea sufletească şi trupească izvorâtă din Lumina Învierii". Lucrările conferinţei vor fi prezidate de diaconul Ionuţ Viorel Iordăchescu, consilier în cadrul Sectorului Social-filantropic şi misionar al Arhiepiscopiei Bucureştilor. Vor fi susţinute două referate de către preotul Mihai Cucoş de la paraclisul cimitirului de stat Berceni II şi de către preotul Marius Alexandru Ghioca de la capela din cadrul Spitalului de copii "Victor Gomoiu" din Bucureşti.



.jpg)
