Ziarul Lumina utilizează fişiere de tip cookie pentru a personaliza și îmbunătăți experiența ta pe Website-ul nostru. Te informăm că ne-am actualizat politicile pentru a integra în acestea și în activitatea curentă a Ziarului Lumina cele mai recente modificări propuse de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date. Înainte de a continua navigarea pe Website-ul nostru te rugăm să aloci timpul necesar pentru a citi și înțelege conținutul Politicii de Cookie. Prin continuarea navigării pe Website-ul nostru confirmi acceptarea utilizării fişierelor de tip cookie conform Politicii de Cookie. Nu uita totuși că poți modifica în orice moment setările acestor fişiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.
x
×
Acasa Actualitate religioasă Știri Jurnalism creștin sub ocrotirea Sfintei Treimi

Jurnalism creștin sub ocrotirea Sfintei Treimi

Galerie foto (1) Galerie foto (1) Știri
Un articol de: Gheorghe Cristian Popa - 01 Iun, 2015

La sărbătoarea Sfintei Treimi, Centrul de presă BASILICA al Patriarhiei Române și-a sărbătorit hramul. Spre a aduce mul­țumire lui Dumnezeu pentru ajutorul dăruit în cei aproape opt ani de activitate ai Centrului de presă, jurnaliștii și ostenitorii din misiunea mediatică a Bisericii noastre au participat la Sfânta Liturghie și la slujba de Te Deum, săvârșite de Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul, Epis­cop-vicar patriarhal, în­conjurat de un sobor de preoți și diaconi, la Mă­năs­tirea Samurcășești din co­muna Ciorogârla, județul Ilfov.

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a transmis cu acest prilej ostenitorilor celor cinci componente ale Centrului de presă BASILICA (Trinitas TV, Radio Trinitas, Publicații­le „Lumina”, Agenția de știri BASILICA și Biroul de presă și relații publice) un mesaj de felicitare intitulat „Centrul de presă BASILICA - sprijin mediatic în misiunea parohiei și a mănăstirii azi”, care a fost citit în cadrul evenimentului de părintele consilier patriarhal Nicolae Dascălu, coordonatorul Centrului de presă BASILICA.

După slujba de Te Deum, Preasfințitul Părinte Varlaam Ploieșteanul a explicat că Centrul de presă BASILICA a fost așezat de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel sub ocrotirea Preasfintei Treimi, deoarece are voca­ția de a binevesti în societate iubirea mântuitoare și sfințitoare a lui Dumnezeu Cel slăvit în Treime. „Sfânta Treime ocrotește și inspiră această instituție foarte importantă, foarte dinamică și foarte necesară a Bisericii noastre. Televiziunea și radioul poartă chiar numele «Trinitas» arătând în felul acesta că întreaga activitate se desfășoară spre slava Sfintei Treimi și spre a noastră mântuire”, a spus PS Varlaam Ploieș­teanul.

În semn de prețuire și recu­noștință pentru merite deosebite în păstrarea dreptei credințe și promovarea culturii creștine, mai mulți angajați ai Centrului de presă BASILICA au primit Diploma omagială „Sfântul Ioan Gură de Aur”: diac. George Aniculoaie, redactor „Ziarul Lumina“; Daniela Șontică, redactor-șef adjunct „Ziarul Lumina“; Dumitru Manolache, redactor „Ziarul Lumina“, Raffael Theodor Popa, tehnoredactor „Ziarul Lumina“; Elena Voicu, contabil „Ziarul Lumina“; Alexandru Trușcă, redactor-șef Trinitas TV; Cătălin Stănescu, realizator Trinitas TV; Iulian Bobîrnea, realizator Trinitas TV; Raluca Mihalache, realizator Trinitas TV; Ciprian Bohotici, operator colaborator Trinitas TV; Petru Mihalea, redactor-șef Trinitas TV; pr. Dumitru Păduraru, redactor Radio Trinitas; diac. Cornel Enache, reporter Radio Trinitas; ing. Daniel Morăraș; șef-serviciu tehnic Radio Trinitas; Gheorghe Anghel, editor știri și secretar Agenția de știri BASILICA; Iulian Dumitrașcu, editor știri Agenția de știri BASILICA; Robert Nicolae, editor știri Agenția de știri BASILICA și fotoreporter „Ziarul Lumina“.

La final, a fost oficiată slujba Parastasului pentru ctitorii și binefăcătorii sfântului locaș trecuți la Domnul, care a continuat cu o procesiune în jurul bisericii și cu rugăciuni de pomenire la mormintele ctitorilor.

Citeşte mai multe despre:   hram  -   Sfanta Treime  -   Centrul de Presă BASILICA