„La pas, în ie, pe Domnească” s-a numit evenimentul dedicat Zilei Internaţionale a Iei, desfăşurat în seara zilei de 21 iunie la Galați. Manifestarea cultural-artistică dedicată tradiției, identității și frumuseții costumului tradițional românesc a fost organizată de Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos, în parteneriat cu Primăria Municipiului Galați, Consiliul Județean Galați, Centrul Cultural „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați și Școala de dans „Tăbuș”.
Lansarea de carte la Bistriţa
Cu prilejul sărbătorii "Sfinţilor Trei Ierarhi", la Biserica "Sfinţii Trei Ierarhi" din oraşul Bistriţa a avut loc prezentarea "Omiliilor la statui", a Sfântului Ioan Gură de Aur, după săvârşirea Vecerniei. Moderatorul întâlnirii a fost pr. Ioan Pintea, parohul Bisericii "Sfântul Ioan Gură de Aur" din Bistriţa. "Prezentarea celor două volume a fost făcută de asist. dr. Adrian Podaru, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, care a realizat şi traducerea lor. De asemenea, a mai luat cuvântul pr. prof. dr. Ioan Chirilă, decanul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. La acest eveniment de efect pentru comunitatea bistriţeană au participat numeroşi intelectuali şi credincioşi", a precizat părintele Ioan Pintea. "Omiliile la statui", a Sfântului Ioan Gură de Aur, reprezintă o lectură cum nu se poate mai potrivită pentru perioada Postului Mare. (I.B.)



.jpg)
