La Biserica Parohiei „Sfânta Vineri” - Drumul Taberei din București a avut loc joi, 25 iunie, o ședință administrativă a clericilor din Protoieria Sector 6 Capitală. În cadrul întâlnirii a fost prezentat
Liturghie arhierească la Catedrala din Cluj-Napoca
Numeroşi credincioşi din Cluj-Napoca au participat la Sfânta Liturghie săvârşită duminică, 12 februarie, de Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop- vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.
Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură cu tema „Dragostea lui Dumnezeu și familia” și a atras atenţia că în prezent este resimţită o criză a familiei.
Răspunsurile liturgice au fost date de corul Catedralei Mitropolitane, dirijat de Sergiu Stanciu. La final, în numele clericilor slujitori și a credincioșilor, eclesiarhul catedralei, arhim. Simeon Pintea, i-a adresat ierarhului un mesaj de felicitare cu prilejul sărbătoririi a 39 de ani, în ziua de 13 februarie.



.jpg)
